Tarcza antykryzysowa: podatki
Podstawowe zmiany
1. Możliwość wystąpienia o odroczenie terminu płatności zobowiązań podatkowych lub rozłożeniu ich na raty.
- wniosek o przyznanie ulgi został złożony w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu
- nie dotyczy PCC, podatków lokalnych, podatku do spadków i darowizn.
Zniesienie opłaty prolongacyjnej w przypadku pozytywnej decyzji.
Nowelizacja wprowadziła także możliwość wydania rozporządzeń w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.
2. Elektroniczny czynny żal
Nowelizacja wprowadziła możliwość składania czynnego żalu elektronicznie potwierdzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i przesyła do właściwego urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
3. Wprowadzono możliwość rozliczenia straty z 2020 r. wstecz, tzn. z dochodem za rok 2019, nie więcej niż o kwotę 5 mln. zł. Dotyczy to podatników, którzy ponieśli stratę z powodu COVID19 i uzyskali w tym roku przychody niższe o co najmniej 50% od przychodów uzyskanych w roku poprzednim.
4. Wprowadzono prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn na przeciwdziałanie COVID-19 (wskazanym w przepisach instytucjom).
5. Odroczono do dnia 20 lipca 2020 r. termin zapłaty podatku od przychodów z budynków za miesiące marzec–maj 2020 r., jeśli łącznie zostały spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19,
- uzyskane przez podatnika w danym miesiącu przychody, są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku podatkowego.
6. Zniesiono obowiązek zwiększenia dochodu (na podstawie przepisów o zatorach płatniczych) w sytuacji gdy:
- podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.
7. Przyznano małym podatnikom prawo do przejścia z zaliczek uproszczonych na zwykłe.
8. Wprowadzono prawo do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
9. Odroczono do 1 czerwca 2020 r. płatności zaliczek PIT dotyczących wynagrodzeń pracowniczych należnych za marzec i kwiecień (w przypadku poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19).
10. Terminy:
- Przedłużono termin złożenia CIT-8 za 2019 r. i wpłaty podatku dochodowego do dnia 31 maja 2020 r. (dla podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku lub dla organizacji pożytku publicznego – do 31 lipca 2020 r.).
- Przedłużono termin złożenia informacji IFT-2R i ORD-U do końca maja 2020 r.
VAT
1. Odroczenie terminu wejścia w życie Matrycy stawek VAT
Przesunięto termin wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT – nowa matryca stawek podatku VAT zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Stawki VAT do 30 czerwca 2020 r. pozostaną więc bez zmian.
2. Odroczenie obowiązku składania nowego JPK_VAT
Do 1 lipca 2020 r. został przesunięty dla dużych podatników obowiązek składania nowych JPK_VAT z deklaracją VAT. W ten sposób podatnicy VAT będą zobowiązani wprowadzić od 1 lipca 2020 r. nowe zasady raportowania miesięcznego w formie jednolitego pliku zawierającego część ewidencyjną i deklaracyjną.
3. Sankcja za błędy w JPK nakładana uznaniowo
Od 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie sankcja, która może być nakładana na podatników za błędy w ewidencji JPK_VAT. Minister Finansów wskazuje, że sankcje w kwocie 500 zł za błąd w ewidencji JPK_VAT będą nakładane tylko na tych podatników, którzy celowo i uporczywie popełniają błędy .
4. Możliwość wydania klientowi paragonu w formie elektronicznej z kasy online
Prawo do przekazania klientowi paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej w przypadku ewidencji sprzedaży w kasach fiskalnych online (połączonych z Centralnym Repozytorium Kas). Wystawienie e-paragonu wymagać jednak będzie zgody klienta. Podobnie, sposób wystawienia takiego paragonu powinien być uzgodniony z klientem.
5. Brak przesunięcia momentu wejścia w życie kas online dla wybranych branż
Obowiązek ewidencji sprzedaży na kasach online od 1 lipca 2020 r. dla podatników prowadzących działalność gastronomiczną w formie stacjonarnej, w tym również sezonowo oraz świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Ustawa o VAT przewiduje możliwość przedłużenia terminu na wprowadzenie kas online przez Ministra Finansów w formie rozporządzenia.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej.
Opublikowano: 1 kwietnia 2020,
red. : Kinga