Od 1 września 2019 opłata recyklingowa obejmie wszystkie torby foliowe i plastikowe

Od 2018 roku wprowadzone zostały przepisy (tzw. ustawa „foliówkowa”) nakazujące pobieranie przez sprzedawców opłat recyklingowych od toreb foliowych nabywanych przez klientów. Jednak przepisy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu (wpływy do budżetu okazały się dużo mniejsze niż szacowano). Przedsiębiorcy obchodzili przepisy i wprowadzali na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk Programie 1 Polskiego Radia, powiedział:

„Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy – przyznał minister, mówiąc o przepisach obowiązujących od 2018 r. – Stąd decyzja, aby objąć wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów opłatami, żeby rzeczywiście zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek, by wreszcie używano toreb wielokrotnego użytku na zakupy”.

Od 1 września 2019 r. za każdą torebkę foliową, z wyjątkiem tak zwanych zrywek, klienci będą musieli zapłacić 20 groszy plus VAT (brutto: 0,25 zł). Wpływy z opłat recyklingowych przedsiębiorcy będą przekazywali co roku, do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym zostały pobrane na specjalnie utworzony rachunek bankowy właściwego marszałka województwa.

Źródło: opracowanie własne na podstawie money.pl
Opublikowano: 23 sierpnia 2019, red. :