Nowy ład czy nieład – propozycje rządu

Poniżej kilka nowości, jakie planuje wprowadzić rząd w najbliższym czasie.


1. Przedsiębiorcy nie będą mogli amortyzować mieszkań, przez to nie odliczą kosztów i zapłacą więcej fiskusowi

Zakaz ma obowiązywać od przyszłego roku. Prawo do amortyzacji stracą też ci przedsiębiorcy, którzy już kupili mieszkania i zakładali, że będą mogli je korzystnie rozliczyć. To zmiana reguł w trakcie gry.

W przedstawionej przez nowelizacji ustawy o PIT  wyłącza się z amortyzacji służące działalności gospodarczej, wydzierżawiane albo wynajmowane budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.


2. „Test przedsiębiorcy

Przepisy przewidują od stycznia 2023 r. obowiązek prowadzenia dokumentacji księgowej i podatkowej, a także ewidencji środków trwałych , przy użyciu programów komputerowych.

Dodatkowo w świetle nowych przepisów osoby prowadzące działalność będą mieć obowiązek cyklicznego przesyłania zgromadzonych dokumentów oraz ich ewidencji do urzędu skarbowego.

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do przesłania dokumentów na ostatni dzień każdego miesiąca lub kwartału oraz po zakończeniu roku podatkowego.


3. Firmy jednoosobowe

Nowy ład oznacza straty już po osiągnięciu dochodów przekraczających średnie wynagrodzenie. Zmienia się prawo podatkowe, wraz z którym wielu przedsiębiorców straci, miedzy innymi ze względu na większe opłaty na ZUS. Polski ład, jednoosobowa działalność gospodarcza — to połączenie nie dla każdego okaże się korzystne.

Cytat Prezesa PIS: „Naszym celem jest stworzenie jednego modelu kontraktu o pracę” – mówił. W kontekście słów o „jednym modelu kontraktu o pracę” oraz zapowiedzianych zmian w systemie podatkowo-składkowym firmy jednoosobowe będą również brane pod uwagę.

 Podniesienie kwoty wolnej, progu podatkowego oraz zniesieniu możliwości odliczania części składki zdrowotnej, zyskają jedynie ci prowadzący firmy, których miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi maksymalnie 6 tys. zł. Zarabiający więcej będą tracić. Im wyższe będą kwoty wpisane w kontrakt, tym bardziej opłacalnym stanie się wybór umowy o pracę.


4. Przeniesienie firmy za granicę

Jeżeli praca jest wykonywana w Polsce, to przeprowadzka za granicę nic nie zmieni. W przypadku osoby fizycznej decyduje rezydencja podatkowa, czyli tam rozliczamy podatki, gdzie ma centrum interesów życiowych.

Osoba która pracuje zdalnie , może świadczyć pracę z każdego miejsca na świecie przeprowadzka nie będzie stanowić problemu i dopiero wtedy możemy mówić o rezydencji podatkowej w nowym miejscu zamieszkania.


5. Zmiany CIT

Ulgi podatkowe :  na innowacje, na ekspansję, IPO;

  • CIT estoński – korekta
  • Koszty finansowania dłużnego, finansowanie transakcji kapitałowych, podatek od przerzucanych dochodów
  • Zmiany w podatku u źródła
  • Nieruchomości – zmiany
  • Przesyłanie ksiąg i ewidencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
  • Nowa definicja rezydencji podatkowej.
Opublikowano: 30 sierpnia 2021, red. :